Zgodnie z polskim prawem unschooling, czyli forma edukacji domowej realizowana poza systemem, bez egzaminów, jest nielegalna. Ale można legalnie, w pewnym stopniu trzymać się zasad unschoolingu.
Nie da się prowadzić edukacji domowej w Polsce (w polskich szkołach zaznaczmy) bez konieczności zdawania egzaminów. Jak więc stosować unschooling? Jest to banalnie proste, jeśli masz dziecko w edukacji wczesnoszkolnej, czyli w klasach 1-3. Co prawda na egzaminie musicie się pojawić, ale dziecko nie musi nic na nim zapisać. Nie da się powtarzać roku w edukacji wczesnoszkolnej bez wyraźnego życzenia rodzica, tak na prawdę więc nie macie żadnego przymusu. Robicie, co chcecie i jak chcecie. Możecie oddać naukę w ręce dziecka, jakkolwiek to brzmi - jest to zupełnie naturalna i piękna rzecz. Mojej córki nikt nie uczył czytać, zrobiła to zupełnie sama wtedy, kiedy sama była na to gotowa. To samo z poznawaniem liter, liczb, z dodawaniem i odejmowaniem. Zupełnie nikt jej do niczego nie zmuszał, a potrafi robić to wszystko. Była dzieckiem unschoolingu przez osiem lat swojego życia. Teraz, w trzeciej klasie, chciałam już trochę w tą systemową naukę z nią wejść, ale co z tego wyjdzie - okaże się w kwietniu. Może ten ostatni rok jeszcze będzie edukować się naturalnie, zgodnie ze swoimi potrzebami..
Ps. Błagam, nie piszcie że są sposoby by system obejść. Ja to wszystko wiem. Znam temat od podszewki, ale nie będę tu go poruszać, ponieważ zgodnie z polskim prawem nie ma możliwości takiej edukacji. I na tym temat zakończę :)
About the Author
Lorem ipsum dolor sit amet, cotur acing elit. Ut euis eget dolor sit amet congue. Ut vira codo matis. Sed lacia luctus magna ut sodales lorem.
0 komentarzy